Showing posts with label scândura vs ecrane. Show all posts
Showing posts with label scândura vs ecrane. Show all posts

Monday, December 12, 2011

La voix humaine (x2)

- după un text de Jean Cocteau -

Anna Magnani in "La voce umana", in L'Amore (Roberto Rossellini, 1948)

Ingrid Bergman in The Human Voice (Ted Kotcheff, 1966)

Sunday, October 30, 2011

Fantezii regizorale

Winter Passing (Adam Rapp, 2005)

Mă întreb cum ar fi arătat Winter Passing dacă ar fi fost regizat de Radu Afrim.

Tocmai ce venit-am de la Tg.-Mureş, unde am văzut Hoţul de oase, în regia lui Afrim, după o piesă de Adam Rapp. La un teatru independent se joacă piesa. Teatru 74. Tare, tare simpatic. Sparrow on the Roof ar fi titlul original, dar... succes în a găsi informaţii relevante despre piesa asta pe vreun site american.

Hoţul de oase e abia a treia piesă de Afrim pe care o văd, şi totuşi îmi permit să concluzionez că prima mea impresie nu a fost greşită: Afrim ar trebui să facă şi film. Am convingerea că ne-ar da nişte filme lynchiene, sau cel puţin bizare - ceea ce deocamdată lipseşte din "noua" cinematografie românească.

Revenind la Winter Passing: din păcate, filmul nu reuşeşte să iasă în evidenţă cu nimic. It's your run-of-the-mill indie movie. Iar Zooey Deschanel, deşi e plăcut să o văd in her pre-adorkable days (sorry, "adorkable" is here to stay, and I am not afraid to use it), încearcă puţin prea tare să pară dark şi misterioasă. Aşa că da, sunt tare curioasă ce ar fi făcut Afrim cu scenariul ăsta.